A harcsafélék családjának egyik legnagyobb méretű tagja, és egyben Európa legnagyobb édesvízi hala. Közel 3 méter hosszúságúra is megnőhet, súlya pedig elérheti akár a 150 kg-ot is. Azonban a fogyasztásra szánt példányokat – melyek egyre gyakrabban származnak akvakultúrákból mintsem vadvizekből – fiatalon fogják ki, amikor kb. 3-4 kg a súlyuk. Ilyenkor egyrészt könnyebben kezelhetőek, másrészt észrevehetően finomabb az ízük is, mint az öregebb példányoknak, melyek húsa hajlamos zsíros jellegűvé válni.
Az európai harcsa rendkívül népszerű a fogyasztásra szánt halak között, különösen Kelet-Európában. Elkészíthető zsiradékban sütve, grillezve, olajsütőben vagy sütőben sütve is. Utóbbi elkészítési módokat elsősorban az évnek azon időszakára ajánljuk, amikor a harcsa különösen kövér húsú, mivel a magas hő hatására a zsír egy része a húsból eltávozik.
Ívási időszak után, kiválóan felhasználhatjuk a harcsát párolva, vagy gőzölve is. Az európai harcsa húsa kivételes ízélményt nyújt savanyítva és füstölve is.
Az osztrák-magyar konyhaművészet egyik specialitása a sörbundában elkészített harcsa, melyet bő, forró zsiradékban sütnek ki.
A káposztát kissé átmossuk. A hagymát és a répát megtisztítjuk,a hagymát apróra, a répát vékony karikákra vágjuk. Felforrósítjuk az olaj felét, megfuttatjuk benne a hagymát, majd rátesszük a répát és a káposztát. Sóval, borssal, ízlés szerint paprikakrémmel ízesítjük, kevés vizet öntünk alá, és 15 percig pároljuk. Ha szükséges, pótoljuk a vizet.
A halat megmossuk, 4-6 szeletre vágjuk, besózzuk és állni hagyjuk. A maradék olajat is felforrósítjuk, és 1-2 percig elősütjük benne a halakat.
A kaprot leöblítjük, apróra vágjuk. A fokhagymát meghámozzuk, összezúzzuk. A tejfölben elkeverjük a kaprot, a fokhagymát, a tojásokat, sózzuk,borsozzuk.
A sütőt 180 ˚C-ra előmelegítjük. A káposztát tepsibe terítjük, ráfektetjük a halszeleteket, lelocsoljuk a tejföllel és a sütőben kb. 20 percig sütjük.
A káposztát átöblítjük,és a répával együtt hagymás olajon kb. 15 percig pároljuk. Sóval, borssal, paprikakrémmel ízesítjük.
A répás káposzta felét tûzálló tálba fektetjük,rárakjuk a halszeleteket, és befedjük a maradék káposztával.
Elkészítjük a tejfölös-kapros mártást,a halrakottasra locsoljuk, és 180 ˚C-on sütőben kb. 20 perc alatt megsütjük.
A pontyot és az apróhalakat megtisztítjuk, a belét eltávolítjuk, a méregfogát és a kopoltyúját kiszedjük. A pontyot kifilézzük, a húsát beirdaljuk és félretesszük.
A harcsafilét szintén felszeleteljük és félretesszük.
A hagymát megtisztítjuk és apró kockára vágjuk.
Egy nagy lábasba tesszük a megmosott halcsontot, a –fejet és az apróhalakat, rátesszük a vöröshagymát és felöntjük annyi vízzel, hogy bőségesen ellepje. Megsózzuk, és feltesszük főni. A halászlének folyamatosan forrnia kell, legalább negyven percen keresztül.
Ezután félrehúzzuk a tűzről és megszórjuk bőségesen fűszerpaprikával. Visszatesszük a tűzre, újra felforraljuk, és főzzük még tíz percig. Tehetünk bele apró kockára vágott paprikát, paradicsomot is.
Miután a halászlét újra felforraltuk, szűrőn átpasszírozzuk, leszűrjük. Az így kapott sűrű, tartalmas levet újra felforraljuk és beletesszük a frissen besózott halszeleteket. 8. Ha csípős halászlevet szeretnénk készíteni (márpedig úgy a legjobb), akkor a fűszerpaprika fele legyen csípős fajta. Ehhez a típusú halászléhez nem illik a tészta, de Magyarország egyes tájain tésztával kínálják. Friss házi kenyeret ne felejtsünk el kínálni mellé.
A halat felszeleteljük, besózzuk, lisztbe mártjuk és kevés olívaolajon mindkét oldalán megsütjük.
Az uborkát és a póréhagymát metéltre vágjuk, összekeverjük annyi majonézzel, hogy nagyon sűrű legyen. Ízesítjük pár csepp citromlével, és ha szeretjük kevés apróra vágott kaporral.
A bucikat félbe vágjuk és a vágott felüket kissé megpirítjuk.
Salátalevelet, halszeletet, majonézt majd salátát és paradicsomkarikát teszünk rá és befedjük a bucival.